Tábor je koncipován jako sportovně turisticko přírodovědný, hrajeme spousty her, chodíme na výlety, snažíme se poznávat přírodu samotnou.

Pro koho je tábor určen

Tábor je určen pro děti ve věku 7 – 16 let, předpokládáme ukončenou první třídu (základní znalost čtení, psaní, počítání, …).

Prostředí

Naše tábořiště leží u obce Splzov, kterou najdete nedaleko Českého ráje mezi Turnovem a Železným Brodem. Pro přiblížení klikněte ZDE

Územím prochází řeka Jizera, která nám tak umožňuje vlastní koupání. O areálu tábořiště se můžete ještě více dozvědět přímo z jeho webových stránek – viz kontakty.

Díky poloze našeho tábora můžeme podnikat mnoho různých a zajímavých výletů po okolí – můžeme navštívit hrady, zámky nebo jejich zříceniny (Valdštejn, Hrubá Skála, Hrubý Rohozec, Frýdštejn, Trosky, Pantheon,…), můžeme se kochat přírodními krásami (Suché skály, Bozkovské jeskyně, Kozákov,…) a nebo navštívit ještě mnoho dalších krásných a zajímavých míst (Dlaskův statek, Riegrova stezka, …).

Oddíly

Celých 14 dní jsme na táboře rozděleni zpravidla do 6 – 7 oddílů přibližně o 12 členech, tyto oddíly se snažíme vždy vytvářet tak, aby byly vyrovnané. V každém oddíle tak jsou spolu dohromady dívky i chlapci od nejmladších po nejstarší. Tyto oddíly proti sobě soupeří v různých hrách a soutěžích a snaží se být na konci tábora právě tím jediným vítězným a nejlepším oddílem. Ke každému oddílu náleží jeden vedoucí a jeden praktikant.

Ubytování, stravování

Děti jsou na táboře ubytovány ve dvoulůžkových stanech s dřevěnou podsadou. Stany mají dřevěné podlážky na betonové podlaze a jsou vybaveny novými matracemi, na mnoha stanech jsou nové celty. K dispozici je krytá osvětlená jídelna a máme i zděnou společenskou budovu, kterou využíváme nejen při nepřízni počasí, ale i například pro diskotéky a podobně. Děti spí ve vlastních spacích pytlích. Při pěkném počasí a zájmu dětí můžeme spát i pod širákem. O stravování se stará tým zkušených kuchařek, jíme 6x denně z vlastních misek (ešusů), které si děti samy udržují v řádné čistotě. Pitný režim je zajištěn po celý den.

Hygiena

V táboře využíváme umývárny, které jsou rozděleny na pánské a dámské. V každé umývárně je k dispozici dostatečný počet sprch i umyvadel. Teplá voda je zajištěna díky třem bojlerům. Suché záchody mají zděné základy (v roce 2016 prošly kompletní přestavbou) a jsou pravidelně vyváženy. Po dobu konání tábora se o čistotu stará zdravotnice po celý den. Součástí záchodů jsou i umyvadla s tekoucí vodou.

Co a jak

Pod vedením zkušeného týmu vedoucích a praktikantů se u nás děti naučí mnoha novým dovednostem – morseovce, vázání uzlů, střelbě ze vzduchovky, jízdě na lodi…; zahrají si spoustu her, které znají (fotbal, vybíjena, přehazovaná, volejbal…) i těch, o nichž doposud neslyšely (různé “bojové” hry, noční hry, postřehové hry, hry na procvičení paměti, na procvičení všech pěti lidských smyslů…). Mimo to se dozví mnoho nových informací z různých oblastí formou přednášek a představení odborníků (v předešlých ročnících tábora jsme slyšeli o potápění, záchranné stanici živočichů, o Českém ráji, zavítala k nám i skupina lidí zabývající se airsoftem a sami jsme si mohli vyzkoušet například dalekohled pro noční vidění, oblečení pro skrývání apod). Děti se s námi vypraví i na několik výletů do okolí tábora. Kromě soutěžení oddílů spolu poměřují síly i jednotlivé děti a to v mnoha disciplínách, které jsou zaměřeny jak na “mozek”, tak na “svaly”. Přihlížíme i k pořádku ve stanech, chování v oddíle i mimo něj a podobně.

DESATERO – Jak vybrat správný tábor

V dnešní době existuje nepřeberné množství táborů a rodiče musí opravdu dobře vybírat, kam a komu svěří své dítě. Na adrese www.cesketabory.cz, kde se podrobně věnují táborům v České republice a mnoha souvisejícím věcem, bylo zveřejněno určité DESATERO – Jak vybrat správný tábor. Na tomto místě bychom se rádi vyjádřili ke všem bodům tohoto desatera, jak je to konkrétně u nás na táboře.

1. BEZPEČNOST dětí na táboře

Náš tábor je hlášen na hygienickou stanici, místnímu zdravotnickému zařízení (DĚTSKÝ lékař v Železném Brodě (3 km), ve vážnějším případě jsou v blízkém dosahu nemocnice v Semilech a Turnově) a jsme hlášeni i na obecním úřadě.

Každý vedoucí i praktikant jsou před táborem řádně proškoleni o bezpečnosti dětí při všech táborových činnostech. Samozřejmě máme předem stanovený táborový řád, který je každý povinnen dodržovat.

2. Co vše zahrnuje CENA tábora

Cena tábora se může rok od roku lišit, proto zde není uvedena její aktuální hodnota. V ceně tábora je ale kromě samozřejmých věcí také pojištění (konkrétně je každé dítě pojištěno proti úrazu), doprava, v ceně jsou zahrnuty i případné vstupy do památek, koupaliště, doprava při výletech, případné poplatky u lékaře, ceny pro děti apod. Námi inzerovaná cena je tedy konečná!

3. DŮVĚRYHODNOST organizátora tábora

Na toto téma si asi musí udělat názor každý sám. Základní vlastností, která svědčí o důvěryhodnosti organizátorů tábora, je pravděpodobně ochota komunikovat s rodiči a schopnost jim podrobně odpovědět na jakékoliv dotazy, které mohou mít. Doufáme, že těmito vlastnostmi disponujeme, a proto neváhejte a obraťte se na nás s jakýmkoli dotazem týkajícím se našeho tábora.

4. Tábor a HYGIENICKÉ předpisy

Náš tábor je v souladu s platnými právními předpisy, tj. vyhláškou Ministerstva zdravotnictví č. 106/2001 Sb., která je novelizovaná vyhláškou č. 148/2004 Sb.

5. Je o táboře dostatek INFORMACÍ?

Kvůli informovanosti o táboře vznikly právě tyto webové stránky. Doufáme, že na nich najdete dostatek pro vás potřebných informací. V případě, že zde nenaleznete odpověď na nějakou svou otázku, ozvěte se nám, rádi vám ji zodpovíme.

6. Jsou vedoucí dostatečně KVALIFIKOVANÍ?

Podrobnosti o každém vedoucím či praktikantovi naleznete v sekci Kontakty, ale kromě tam uvedených informací vězte, že snad každý člen vedení prošel táborem od dětských let a snažíme se neustále své zkušenosti rozšiřovat a zdokonalovat.

7. PROGRAM tábora

Samozřejmě máme dlouho dopředu připraven program, obrázek o něm si lze udělat z plakátu lákajícího na náš tábor. V případě nevlídného počasí máme v zásobě náhradní program, abychom děti ani v deštivých dnech nepřipravili o nějakou soutěž nebo činnost. Rádi Vám poskytneme podrobnější informace o programu tábora, ale každý jistě pochopí, že nemůžeme prozradit vše – vždyť jaký by to byl tábor bez malého překvapení:)

8. ROZVOJ dítěte během tábora

Naší snahou není jen si s dětmi hrát a nějak strávit prázdniny, ale rádi bychom je naučili něčemu novému, každé dítě si jistě přiveze spoustu hezkých zážitků a podobně. Ovšem o tom, jak se nám to daří (či nedaří) by měl asi referovat někdo jiný a ne my.

9. Bude našemu dítěti na táboře CHUTNAT?

Strava je zajištěna 5x denně (pro zájemce až 6x:) ), pitný režim je neomezený. Kuchyně je zděná a o jídlo se nám v ní stará zkušený tým kuchařek. Předem se nebráníme ani různým stravovacím omezením, avšak to je vždy nutné předem konzultovat.

10. Bude o naše dítě na táboře dobře (a kvalifikovaně) ZDRAVOTNĚ postaráno?

Součástí týmu je samořejmě člověk s funkcí zdravotníka. Tento zdravotník je oprávněn k výkonu své funkce, tzn. že splňuje požadavky dané § 11 zákona č. 258/2000 (V roce 2016 byla jednou z našich zdravotnic dětská lékařka). V sekci Kontakty si ovšem můžete všimnout, že oficiální zdravotník zdaleka není jediný, kdo se umí o vaše dítě v případě nemoci správně postarat, mnozí z nás prošli takovými školeními nebo vzděláním, že by sami mohli funkci zdravoníka vykonávat a tak je o bezpečí a zdraví dětí postaráno i v případě, že musí zdravotník neodkladně opustit tábor nebo podobně. Navíc již několikátým rokem máme na táboře přítomny zdravotníky 2.

11. Dotazy

Je jasné, že ač se snažíme poskytnout veškeré informace zde na stránkách, jistě se mohou najít věci, které zde zodpovězeny nejsou. V takovém případě prosíme opravdu neváhejte a ptejte se nás, rádi Vám zodpovíme jakýkoli Váš dotaz. (Kontakty)